Train name (no.) passing via Maniyachchi Junction |
Arrives | Departs | Stop time | M | T | W | T | F | S | S |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rmm Mas Express (06020) | 15:09 | 15:11 | 2 min | N | Y | N | N | N | N | N |
Chennai Express (06748) | 18:43 | 18:45 | 2 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Bangalore Express (06516) | 23:48 | 23:50 | 2 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Tuticorin Express (06035) | 11:38 | 11:40 | 2 min | N | Y | N | N | N | N | N |
Chennai Express (06012) | 23:33 | 23:35 | 2 min | N | N | N | N | N | Y | N |
Mas Ncj Express (06005) | 11:48 | 11:50 | 2 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Tuticorin Express (06007) | 08:44 | 08:46 | 2 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Chennai Express (06008) | 15:31 | 15:33 | 2 min | N | N | N | N | Y | N | N |
Tcn Chennai Express (16736) | 21:40 | 21:41 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tiruchendur Express (16735) | 05:09 | 05:10 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tirunelveli Express (22627) | 11:59 | 12:00 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Madgaon Express (06001) | 08:58 | 09:00 | 2 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Chennai Express (06348) | 18:35 | 18:37 | 2 min | N | N | Y | N | N | N | N |
Tvc Vlnk Express (06302) | 15:48 | 15:50 | 2 min | N | N | Y | N | N | N | N |
Tuticorin Express (16732) | 09:57 | 10:00 | 3 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Nagercoil Express (06747) | 00:43 | 00:45 | 2 min | Y | N | N | N | N | N | N |
Nagercoil Express (16537) | 11:39 | 11:40 | 1 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Bangalore Express (16538) | 15:10 | 15:11 | 1 min | N | N | N | N | N | Y | N |
Pearl City Express (12693) | 06:00 | 06:01 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Pearl City Express (12694) | 20:22 | 20:23 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Trivandrum Express (06301) | 22:28 | 22:30 | 2 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Tpj Express (22628) | 14:40 | 14:41 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tirunelveli Express (11021) | 10:34 | 10:35 | 1 min | N | Y | Y | N | N | Y | N |
Kannyakumari Express (12665) | 08:45 | 08:46 | 1 min | Y | N | N | N | N | N | N |
Tn Cbe Link Express (16611) | 22:15 | 22:30 | 15 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Cbe Tn Link Express (16612) | 04:10 | 05:10 | 60 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Nagarcoil Express (16351) | 00:14 | 00:15 | 1 min | N | Y | N | N | N | Y | N |
Punalur Passenger (56700) | 01:29 | 01:30 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Madurai Passenger (56701) | 01:14 | 01:15 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Coimbatore Express (16609) | 22:15 | 22:30 | 15 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tiruchendur Express (16105) | 05:09 | 05:10 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tcn Chennai Express (16106) | 21:04 | 21:05 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Ms Guruvayur Express (16127) | 18:35 | 18:40 | 5 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Guv Chennai Express (16128) | 08:25 | 08:35 | 10 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Nagarcoil Express (16339) | 23:40 | 23:41 | 1 min | N | N | Y | Y | Y | N | Y |
Ncj Mumbai Express (16352) | 06:59 | 07:00 | 1 min | N | N | N | Y | N | N | Y |
Nagercoil Express (12689) | 08:45 | 08:46 | 1 min | N | N | N | N | Y | N | N |
Cape Howrah Express (12666) | 10:13 | 10:15 | 2 min | N | N | N | N | N | Y | N |
Vivek Express (19567) | 23:24 | 23:25 | 1 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Tn Ms Link Express (16130) | 08:30 | 08:35 | 5 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Ncj Chennai Express (12690) | 21:40 | 21:41 | 1 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Mysore Express (16235) | 17:08 | 17:13 | 5 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Vivek Express (19568) | 05:29 | 05:30 | 1 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Thirukkural Express (12642) | 05:29 | 05:30 | 1 min | Y | N | N | N | N | Y | N |
Ten Ms Express (06716) | 18:49 | 18:50 | 1 min | N | N | N | N | N | N | Y |
Ten Express (06715) | 11:38 | 11:40 | 2 min | Y | N | N | N | N | N | N |
Ten Jammu Express (16787) | 16:26 | 16:27 | 1 min | Y | N | N | N | Y | N | N |
Mumbai Express (16340) | 09:09 | 09:10 | 1 min | Y | Y | Y | N | Y | N | N |
Himsagar Express (16318) | 17:04 | 17:05 | 1 min | Y | N | N | N | N | N | N |
Tirukkural Express (12641) | 21:40 | 21:41 | 1 min | N | N | Y | N | Y | N | N |
Pearl City Express (12693) | 06:00 | 06:01 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Chalukya Express (11022) | 15:10 | 15:11 | 1 min | Y | N | N | Y | Y | N | N |
Nagercoil Express (16610) | 04:10 | 04:15 | 5 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Ms Tn Link Express (16129) | 18:35 | 19:15 | 40 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Pearl City Express (12694) | 20:22 | 20:23 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Navyug Express (16688) | 22:59 | 23:00 | 1 min | N | N | N | Y | N | N | N |
Anantapuri Express (16724) | 20:34 | 20:35 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Anantapuri Express (16723) | 06:59 | 07:00 | 1 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |
Tuticorin Express (16236) | 09:57 | 10:00 | 3 min | Y | Y | Y | Y | Y | Y | Y |